Asus VR Glasses

NázevAsus VR Glasses (3D brýle k Asus V3800)
VýrobceASUSTeK Computer Inc.
Zapůjčil, cena Alzasoft, 7709 Kč bez DPH (29.6.1999) - cena včetně karty Asus V3800; samostatně se brýle zatím neprodávají, ale v budoucnu by měly. Cenový rozdíl proti kartě bez brýlí je 660 Kč.

Voodoo3, TNT-2 a Savage4 už mám zrecenzované, Matrox G400, Permedia3 a PowerVR 250 ještě nepřišly, tak by se mohlo zdát, že v 3D světě je teď poněkud sucho. A ono by i bylo, kdyby nyní nedorazily do ČR karty Asus s přibalenými 3D brýlemi. A právě ty jsou předmětem této recenze.

V současné době se k VR Glasses dostanete pouze tak, že koupíte Deluxe verzi Asusu V3800 nebo V3800 Ultra. Dovozce (firma Datrontech) do budoucna plánuje i prodej samotných brýlí, ale je těžké odhadnout, kdy by k tomu mohlo dojít. Proto jsem k brýlím dostal i kartu Asus V3800 s čipem Riva TNT-2 a 32 MB paměti - recenze na ni je tady.

Instalace

Po standardním nainstalování grafické karty k ní kablíkem připojíte brýle. V Advanced nastavení ovladačů pak stačí zaškrtnout "Use stereoscopic mode" a brýle jsou připraveny k použití - po zapnutí Direct3D hry ovladač automaticky nastaví monitor do módu vhodného k použití s brýlemi a můžete hrát ve skutečném 3D.

Do počítače se tedy brýle nainstalují snadno, ještě je však potřeba nainstalovat je na uživatele. S tím ale naštěstí nejsou žádné problémy - dokonce i obrýlená část obyvatelstva, ke které se také řadím, může VR Glasses používat, i když to není tak pohodlné.

Použití

Už z principu funkce, ke kterému se ještě dostanu, existuje několik podmínek, aby se brýle vůbec daly použít:

  1. Brýle pracují pouze pod Direct3D. Pod OpenGL si tedy ve 3D nezahrajete. Teoreticky sice existuje možnost, že Asus naprogramuje i podporu pro OpenGL, ale moc tomu nevěřím. Přitom by to bylo velice vhodné, protože drtivá většina FPS (stříleček z vlastního pohledu) je v enginu Quaka II, který běží právě pod OpenGL.
  2. Je nezbytně nutné, aby váš monitor zvládal v rozlišení, ve kterém chcete hrát, obnovovací frekvenci alespoň 120 Hz. Driver to sice řeší mazaně, že použije prokládaný (interlaced) mód, jenže ten je jednak hnusný, a pokud máte aspoň trochu slušný monitor, tak i zbytečný - aspoň v 640x480. Například můj monitor v tomto rozlišení 120 Hz neprokládaně zvládá, ale ovladač tvrdohlavě používá prokládaných 240 Hz. Proč, to je zcela mimo mě.

Nejprve jsem se rozhodl vyzkoušet, jestli čirou náhodou nebude fungovat OpenGL. Hádáte dobře, nebude. Demo Kingpinu ani Quake 3 Test na brýlích nevypadají o nic lépe než normálně. "Povzbuzen" počátečním neúsoěchem jsem se pustil do Direct3D her:

Aliens vs Predator okamžitě zafungoval a začal zobrazovat v 3D režimu. Problém je, že tak zobrazoval už menu, které je ovšem v brýlích prakticky nečitelné a bez nich jen o něco málo lepší. Zřejmě nejlepší je napřed si všechno nastavit v normálním režimu, potom AvP ukončit, zapnout stereo režim a po paměti spustit hru. Tato trochu složitá procedura vás ale odmění skutečně 3D objekty ve hře. Není zrovna jednoduché to popsat, a screenshoty pochopitelně není možné použít. Pokud jste se ale někdy dívali na stereogramy, bude vám 3D zobrazení ve hře velmi povědomé (tedy ne že by se obrazovka skládala z barevných fleků, vypadá samozřejmě podobně jako normálně, ale objekty poměrně ostře vystupují nad zbytek scény). Je to dost nezvyk, ale vypadá to docela hezky.

Bohužel, není všechno zlato, co se třpytí. AvP má s 3D zobrazením (nebo spíše zobrazovací driver s AvP) spoustu problémů:

Příjemným překvapením je pak rychlost, která 3D zobrazením vůbec neutrpěla.

Jako další jsem vyzkoušel demo k Need For Speed 4. Situace je velmi podobná situaci u AvP - obrazovka ja na šířku zmenšená, a všechny ukazatele (rychlost, mapa, čas...) jsou nečitelné. Stejně jako u AvP ale objekty jsou 3D a hra je hned o dost hezčí. A další podobnost - jestli chcete mít apoň nejakou šanci na výhru, je potřeba si na 3D mód zvyknout.

Unreal (s patchem 225f) se v 3D módu buď nespustí vůbec, nebo není na monitoru vůbec nic vidět (zřejmě podle nálady). Jestli si nepamatujete ovládací menu Unreala nazpaměť, zažijete zajímavé chvilky, až se budete snažit vrátit do Windows bez resetu počítače.

Need For Speed 3 vypadá podobně jako NFS4, akorát o dost hůř. Napřed jsem si myslel, že je to způsobeno používaným DirectX (NFS3 běží na pětce, zatímco brýle předpokládají šestku), ale ani použití neoficiálního DirectX 6 patche nijak nepomáhá.

Wing Commander Prophecy použitím stereo módu získává na zajímavosti. Díky zdvojení všech nepohyblivých prvků (štíty, palubní deska, zaměřovací kříž) se okamžitě zbavíte všech problémů s přílišnou jednoduchostí hry. Nevýhodou je, že jsem si nevšiml ani jednoho objektu, který by se přesunul do 3D. Díky tomu je stereo režim pro tuto hru skoro zbytečný.

Těžko říct, jestli jsem shodou okolností narazil na jediné hry, které s 3D brýlemi nefungují pořádně, a všechny ostatní už jsou perfektní. Spíš mám dojem, že ovladač je v lepším případě naprosto odfláknutý, v horším případě jde o zamaskovaný virus (a to ani nemluvím o tom, že vám v ovládacím panelu po každém druhém přepnutí na jinou záložku spadne a s trochou štěstí s sebou vezme i Windows). Základní myšlenka je evidentně dobrá, když už 3D funguje, tak vypadá opravdu dobře, ale na driveru je potřeba odvést ještě hodně práce.

Zřejmě jedinou pozitivní věcí na driveru (ve vztahu k 3D brýlím) je rychlost. Už v AvP a NFS4 se mi zdálo, že výkon je dost podobný výkonu v normálním režimu. 3D Mark mi pak výsledek potvrdil - rozdíl byl asi 3 3DMarky, což odpovídá standardní chybě měření (když už mluvím o 3D Marku - obrazovka se smrskne, ale 3D se nekoná).

Jak to funguje

Technický popis se samozřejmě nikde nevyskytuje, nebo jsem ho aspoň nenašel, takže tato část je jen mým odhadem na základě zkušeností s 3D brýlemi. 3D zobrazení je dosaženo součinností driveru a brýlí. Driver posílá na monitor střídavě obraz pro levé a pro pravé oko. Současně posílá brýlím informaci, které sklo má být průhledné a které neprůhledné. Velmi rychlým střídáním (proto těch 120 Hz) a díky setrvačnosti lidského oka dochází k dojmu, že vidíte obraz oběma očima najednou (pro pamětníky: podobně se dělala vícehlasá hudba na sinclairu, akorát tam šlo o zvuk).

Ještě bych chtěl připomenout, že nejde o skutečné 3D zobrazení, driver nepřepočítává posunutí pro každé oko (když jedno zavřete, uvidíte opět jen 2D, jako u stereogramů). Ovšem to je pochopitelné, jednak by to znamenalo značný výkonnostní pokles (na polovinu), druhak to stejně není možné, dokud si každá hra bude geometrii počítat sama - s příchodem NV10 a dalších čipů s akcelerací geometrie by se tedy o tom dalo uvažovat.

Zhodnocení a závěr

Je otázka, nakolik má 3D zobrazení těchto brýlí smysl pro hraní. Rozhodně ale je to moc hezká věc aspoň na podívání. Značnou nevýhodou je špatný (na jazyk se mi dere slovo "naprosto-nepoužitelný") driver - snad se časem zlepší. Pokud jste rozhodnuti koupit si Asus V3800 nebo V3800 Ultra, asi není proč neutratit o 700 Kč víc a nedostat k němu rovnou i brýle (vzhledem k ceně karty vás už 700 Kč navíc nezabije). Za současného stavu ale rozhodně není možné brát 3D brýle jako jeden z významných, nebo dokonce rozhodujích faktorů pro výběr karty.


Tato stránka je součástí RIVA.CZ. Jakékoli použití pro komerční účely je přísně zakázáno.

Copyright (C) 1999 Pepa Kokeš